nstt

Specjalizacje stomatologiczne

Usuwanie kamienia nazębnego

Niektóre problemy stomatologiczne mają nie tylko swój zdrowotny, ale także czysto estetyczny wymiar. W tym kontekście wspomnieć trzeba o kamieniu nazębnym, którego usuwanie jest istotną czynnością dentystyczną. Decydują się na to przede wszystkim kobiety, ale również panowie. Generalnie wszyscy ci, którzy chcą zaprezentować światu piękny uśmiech bez skazy. Dobrze, w czym takim razie jest kamień nazębny? To nic innego jak zwapniała warstwa płytki nazębnej. Składa się ona z bakterii próchnicowych, resztek pokarmu czy złuszczonych komórek nabłonka. Kamień powstaje z czasem i w praktyce jego całkowite usunięcie nie jest możliwe podczas szczotkowania.

Warstwa kamienia jest na tyle twarda, iż żadna dostępna na rynku szczoteczki manualne ani preparat myjący sobie z nim nie poradzą. Dlatego celem pozbycia się kamienia musimy udać się do stomatologa, który przeprowadzi odpowiedni zabieg. Obecnie stosuje się kilka różnych metod likwidacji kamienia. Oprócz piaskowania w grę wchodzą również techniki ultradźwiękowe – magnetostrykcyjne oraz piezoelektryczne. Pierwsza jest bardziej tradycyjna i tańsza, drugie mniej inwazyjne i preferowane przez bardziej zapobiegliwych klientów.

Kolor kamienia nazębnego bywa różny. Barwa zależy głównie od tego jakie pokarmy oraz używki spożywamy. Częste picie kawy, mocnej herbaty oraz palenie papierosów powoduje, że kamień ma wyraźnie ciemniejszy kolor. Generalnie jest on zawsze ciemniejszy aniżeli powierzchnia zębów, co wpływa na jego szpecące postrzeganie przez pacjentów.

https://dpf-online.pl/