Protetyka
Rośnie zainteresowanie zabiegami protetycznymi, które są przez dentystów coraz częściej wykonywane. To bardzo odpowiedzialny i złożony dział stomatologii, który wymaga dużej precyzji oraz empatii wobec pacjentów. Jak najbardziej trafne i naturalne jest wiązanie terminu „protetyka” z protezami. Najogólniej rzecz biorąc tym właśnie się ona zajmuje – wykonywaniem i montażem protez zębowych o różnej skali. Nierzadko działania podejmowane są w stosunku do pojedynczych zębów, które zostały poddane ekstrakcji lub utracono je w inny sposób. Niektórzy mówią nawet, że zabiegi protetyczne to swoisty rodzaj sztuki w ramach stomatologii. Dlaczego?
Trzeba jasno powiedzieć, że zabieg uzupełnienia braków w uzębieniu nie sprowadza się jedynie do pracy wykonanej przez dentystę i jedynie do założenia w puste miejsce odpowiedniego wypełnienia. Każdy odtwarzany ząb lub szczęka musi być dokładnie wykonana, tak aby oddawała anatomię w sposób możliwie naturalny. Tym zajmuje się protetyk – może to być lekarz-stomatolog o odpowiedniej specjalizacji, a także technik. Jego zadaniem jest przygotowanie gotowej protezy z odpowiedniego materiału i na podstawie wskazań.
Zakres zainteresowań protetyki bywa jednak znaczenie szerszy, co dla części osób może być zaskoczeniem. Na przykład w ramach protetyki przeprowadzane są również działania rehabilitacyjne ukierunkowane na odzyskanie sprawności przez szczęki i jamę ustną – na przykład po skomplikowanych zabiegach operacyjnych czy terapii onkologicznej. W tym celu wykorzystywane są protezy pooperacyjne, a także epitezy nosa czy ucha, zwane również w świecie medycznym ektoprotezami.