nstt

Specjalizacje stomatologiczne

Leczenie wad zgryzu

Jednym z częściej występujących problemów z zębami, które zwykle dają znać o sobie już w wieku dziecięcym, to wady zgryzu. Występują one w licznych wariantach, jednak za każdym razem źródłem kłopotów jest niewłaściwy sposób stykania się ze sobą zębów u pacjenta. Leczeniem tych dolegliwości zajmują się ortodonci. Ortodoncja jest jedną ze specjalizacji w ramach stomatologii – nadmieńmy, że popularną i generującą spore dochody dla lekarzy. Wynika to z dużej powszechności wad zgryzu u dzieci, które wymagają szybkiej diagnozy oraz kompleksowego leczenia.

Dla uzyskania optymalnych efektów terapeutycznych kluczowa jest profilaktyka. Dzieci odbywają w czasie wzrastania obowiązkowe wizyty u ortodonty, który poddaje kontroli stan uzębienia. Szybko stwierdzone patologie można bez większego wysiłku i wyrzeczeń ze strony dziecka wyeliminować. Łagodnym zmianom można zaradzić wyłącznie za pomocą ćwiczeń zgryzu, które są nieskomplikowane i które pod nadzorem rodziców można wykonywać w domu. Bywa jednak, że należy sięgnąć po bardziej kompleksowe rozwiązania.

Chyba kluczowym orężem w walce z wadami zgryzu są aparaty ortodontyczne. Rozróżnia się ich dwa podstawowe typy – stałe oraz zdejmowane. Te pierwsze są założone na zęby na przykład na okres pół roku. Nie da się ich samodzielnie zdjąć i oddziałują one na zęby cały czas. Zdejmowane są przeznaczone do noszenia na przykład w ciągu dnia lub tylko na noc. Stosuje się je zwykle przy łagodniejszych zmianach zgryzu. W praktyce ortodontycznej aparaty noszą nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe.

toyota yaris https://www.haik.pl/