nstt

Specjalizacje stomatologiczne

Zęby będą zdrowe, jeśli będziemy o nie dbać. Składają się na to nie tylko wizyty w gabinetach dentystycznych, ale również właściwa dieta oraz dbałość o higienę jamy ustnej. Większość dostępnych na rynku past do zębów zawiera w swoim składzie fluor – dotyczy to nawet tanich produktów dyskontowych, a dawka fluoru jest z reguły taka sama bez względu na markę. Swego czasu uważano, że fluor nie jest zdrowy ani dla zębów, ani dla organizmu człowieka. Pojawiały się postulaty, by całkowicie zrezygnować z jego stosowania, jednakże naukowe badania ostatecznie zadały kłam tym wątpliwościom.

Dziś fluor jest powszechnie uznany jako środek skutecznie wzmacniający zęby oraz zapobiegający rozwojowi próchnicy. Codzienne mycie zębów pastą z dodatkiem tej substancji równa się regularnej fluoryzacji. Ta występuje również w postaci bezpośredniej. Co jakiś czas fluoryzacja odbywa się w szkołach podstawowych. W jej trakcie dzieci szczotkują zęby specjalną pastą zawierającą skoncentrowaną dawkę fluoru. Tym samym ich zęby będą odporniejsze na typowe problemy. Zabieg odbywa się zazwyczaj w pierwszej klasie podstawówki i może być powtórzony.

Warto nadmienić, że fluor w nieco mniejszych stężeniach jest też obecny w płynach do płukania ust. Są one coraz popularniejsze jako uzupełnienie tradycyjnego mycia zębów z użyciem pasty. Dodatkowe wypłukanie ust po umyciu zębów pomaga w usunięciu tego, z czym nie poradziła sobie szczoteczka. Do tego nasze uzębienie otrzyma dodatkową dawkę cennego specyfiku, który wzmocni je i oddali perspektywę próchnicy.